Leading Wholesale Trader of rotavator universal joint cross tata 1210 (mahak brand), steering cross 1210 (agriculture machinery) 28mm, universal joint cross nissan jonga, jcb 3dx, tata 407 pickup universal joint cross, jeep universal joint cross and 407 universal joint cross from New Delhi.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Cup Diameter | 38.00 mm |
| Diameter | 38mm |
| Overall Length | 102mm |
| Locking Type | Internal Circlip (Inside Lock) |
| Greasable Type | Greasable (With Grease Nipple) |
| Suitable For / Application | Agricultural (Rotavator/Tractor/Thresher), TATA Trucks (e.g.; 407; 1210; 1612) |
| Usage/Application | Rotavator |
| Hardness | 60 HRC |
| Country of Origin | Made in India |
| Box Contains | 1 Piece |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 28mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Tractor |
| Hardness | 55 HRC |
| Compatible Brand | agricultural machinery. |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 120 Piece
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 12mm |
| Usage/Application | Rotavator |
| Hardness | 60 HRC |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Reduced Wear and Tear | Adaptability to Various Applications: |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 320 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 34.94 |
| Usage/Application | Earthmoving Machines |
| Hardness | 60 HRC |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Model / Application | Jeep / Mahindra |
| Cup Diameter | 27 mm |
| Overall Length | 82 mm |
| Lock Type | Inner Lock |
| Greasing Type | Greasable |
| Material | Stainless Steel |
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Rotavator |
| Hardness | 55 HRC |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Anmol (Proprietor)
Auto Friends Co.
1-488, Rajankalan Gandanala Bazar, Kashmere Gate
New Delhi - 110006, Delhi, India