rotational seals
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Material | Nitrile Rubber (NBR) |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Quantity Per Pack | 10 pieces |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Material | Nitrile (NBR) |
| Type / Style | Cassette |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Quantity Per Pack | 10 pieces |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 53.2 mm |
| Outer Diameter | 78 mm |
| Width | 13/14.5 mm |
| Material | NBR |
| Seal Design | Cassette |
| Application | Industrial, Agriculture, Automotive |
| Color | Blue |
| Shape | Round |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Tractor |
| Axle Position | Front Axle |
| Inner Diameter | 40 mm |
| Color | Black |
| Seal Design | Cassette |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Quantity Per Pack | 10 pieces |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Tractor |
| Axle Position | Rear Axle |
| Inner Diameter | 75 mm |
| Material | NBR |
| Seal Design | Cassette |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Suitable For | Tractors |
| Thickness | 13 mm |
| Temperature Range | -30 to 150°C |
| Usage/Application | Used in various tractors. |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Material | Nitrile (NBR) |
| Type / Style | Cassette |
| Inner Diameter (ID) | 80 mm |
| Outer Diameter (OD) | 108.6 |
| Height / Width | 15.24/16.4 |
| Application | Automotive, Agricultural, Industrial |
| Special Features | Spring Loaded, Metal Cased |
| Seal Construction | Triple Lip |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 200 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Material | Nitrile (NBR) |
| Type / Style | Cassette |
| Inner Diameter (ID) | 125 mm |
| Outer Diameter (OD) | 160 mm |
| Height / Width | 16 mm |
| Application | Earthmoving, Automotive, Industrial |
| Special Features | Metal Cased |
| Seal Construction | Double Lip |
Minimum order quantity: 500 Piece
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Material | Nitrile (NBR) |
| Type / Style | Cassette |
| Inner Diameter (ID) | 36 mm |
| Outer Diameter (OD) | 68 mm |
| Height / Width | 12 mm |
| Application | Industrial, Automotive, Agricultural |
| Special Features | Metal Cased, Rubber Covered, Spring Loaded |
| Seal Construction | Triple Lip |
Minimum order quantity: 500 Piece
Anmol (Proprietor)
Auto Friends Co.
1-488, Rajankalan Gandanala Bazar, Kashmere Gate
New Delhi - 110006, Delhi, India